Hosszú utat kell még megtenni az általános proaktív mesterséges intelligenciához.
2016. augusztus 07. 12:00
p
0
0
0
Mentés
„Mivel a robotika átfogó téma, nehéz mérni, hogy «mennyire intelligensek a robotok.» Egyes területeken, például a hang- és képfelismerésben már elérték vagy meg is haladták az emberi képességeket. A kontextus megértésében és bonyolult szituációk kezelésében viszont hosszú utat kell még megtenniük.
A jelenlegi intelligens robotok képesek tanulni és következtetni. Rendelkeznek az adatgyűjtemények és a környezet elemzéséhez vezető automatikus tanulás képességével. Ezért gondolom, hogy tudnak következtetni. Nehéz meghatározni, hogy ötletek kidolgozásában és az azokból történő következtetésben képesek-e önállóan gondolkozni.
Egyre több feladat kivitelezésében segítik az embert. Az MI-fejlesztések mindenkori célja az ember súlyos munkaterhektől való felszabadítása volt.
Az MI nagy, szerteágazó terület. Egyes technológiákat, mint a gépi tanulást, számítógépes látást és a természetesnyelv-feldolgozást széles körben, sok esetben alkalmazzák. Mások viszont, például a józanész-alapú ismeretek feldolgozása inkább csak elméletiek.
Ha az MI-t speciális feladatok megvalósítására használják, hamarosan megvalósulhat a proaktív MI. Általános proaktív MI-hez viszont még sok munka és idő kell.
Az MI legnagyobb kihívása, hogy megértse: egy beszélgetéshez nem elég a hangfelismerés, hanem az emberi nyelv összetett kontextusát kell értelmezni hozzá.
Az ember nehéz munkateher alóli felszabadítása nem korlátozódik a fizikai munkára. Radiológusoknak például naponta kell betegségek diagnózisáról áttekinteni hatalmas mennyiségű orvosi képet, ami kemény feladat. Az MI technikai lehetőséget ad a szűréshez vagy egészséges testként azonosított képek kihagyásához, és az orvosnak csak a potenciális betegségekre vagy sebekre utaló képekre kell összpontosítania. Az MI így szabadítja fel az embert nehéz munkaterhektől.”
A Samsung bejelentette, hogy az év első felében piacra dobja régóta várt mesterséges intelligenciával (MI-vel) felszerelt robotját, a Ballie-t. A guruló robotasszisztens egyesíti magában a mesterséges intelligencia, az okosotthon-vezérlés és a hordozható projektor funkcióit. A CES 2025 technológiai kiállításon bemutatott eszköz jelentős előrelépést mutat a 2020-as koncepcióhoz képest
Nagy Attila Tibor politikai elemző előre tekintve arról is beszélt lapunknak, hogy mely területen kell véleménye szerint 2025-ban „nagyot domborítania” a kabinetnek.
A mesterséges intelligencia megjelenése a hadviselésben radikálisan formálja át a modern háborúk arculatát. Az autonóm fegyverek fejlesztése komoly etikai kérdéseket vet fel, miközben a nagyhatalmak versenyfutása már elkezdődött.
Európa komoly lemaradással küzd a félvezetők gyártása terén, pedig a mesterséges intelligencia 2030-ra akár 600 milliárd dollárral járulhat hozzá a kontinens gazdaságához. Az USA és Kína technológiai dominanciája arra ösztönzi az európai ágazatot, hogy többet fektessenek be az MI-értéklánc egyes területeibe.
A visszatérő elnök megakadályozná az iráni atomfegyver előállítását, kiszabadítaná az izraeli túszokat és lezárná az orosz–ukrán háborút, nem úgy, ahogy azt Zelenszkijék szeretnék. És ez még nem minden...